Pracovní pohovor je pro většinu lidí tou nejtěžší částí přijímacího řízení, a není se čemu divit. Na rozdíl od motivačního dopisu či životopisu, se na pracovní pohovor nemůžete tak perfektně připravit, protože dopředu nikdy nevíte, jaké otázky vám budou na pohovoru kladeny. Navíc, často ani nemusíte vědět, kdo pracovní pohovor povede – zda se setkáte s personalistou, nebo přímo se zaměstnavatelem. To ovšem neznamená, že byste měli přípravu na pohovor hodit za hlavu! V dnešním článku se podíváme na rady a tipy, které vám pomohou pohovor zvládnout na jedničku, protože ne nadarmo se říká: „Štěstí přeje připraveným!“
Před pohovorem
Informace o firmě
Zjistěte si, co nejvíce informací o firmě, ve které se o zaměstnání (z internetu, z tisku, ze sociálních sítí firmy, z firemních ročenek, informace od známých a pracovníků dané firmy) ucházíte. Zkuste najít informaci, která vás opravdu zaujme, a nezapomeňte ji na pohovoru zmínit.
Zamyslete se nad těmito body, a v duchu si na ně zkuste odpovědět:
- proč vlastně chcete v dané firmě pracovat
- čím vás zaujala
- proč by si měl zaměstnavatel vybrat právě vás
Pokuste se propojit vaše zájmy a dovednosti s pracovní činností dané firmy.
Např. Hlásíte se do šicí dílny, a od malička rádi ve svém volném čase vyšíváte. Tato informace je pro personalistu velmi podstatná!
Nezapomeňte si také zjistit, kde firma sídlí, a najděte si vhodné spoje, abyste na pohovor dorazili včas, nejlépe o 5 minut dříve.
Popis pracovní pozice, předchozí pracovní zkušenosti
Ještě jednou si pečlivě projděte popis pracovní pozice, především požadavky, které firma vyžaduje. Zamyslete se nad tím, jak tyto požadavky obhájíte.
Opět uvedu na příkladu:
U pracovní pozice, na kterou se hlásíte, je jedním z požadavků angličtina na pokročilé úrovni. Tuto podmínku splňujete, protože máte za sebou jazykový kurz a dva roky jste bydleli v zahraničí, kde jste hovořili výhradně anglicky.
Připravte se na to, že personalista se vás pravděpodobně bude ptát na vaše předchozí pracovní zkušenosti, a vy byste měli být schopní o nich podrobně vyprávět. V žádném případě však svá předchozí zaměstnání nepomlouvejte!
Projděte si tedy své minulé pracovní pozice a zapátrejte v paměti:
„Co bylo mou pracovní náplní v této práci?“
„Jak dlouho jsem na této pozici pracoval/a (praxe)?“
„Jaký byl způsob ukončení pracovního poměru, a proč?“
„Jak vypadal můj běžný pracovní den?“
Vzhled
Na pracovní pohovor je potřeba zvolit i vhodné oblečení, které by mělo být hlavně čisté a vybrané s ohledem na to, do jaké firmy a na jakou pozici se hlásíte. Pokud si nejste jistí, jaká je ve firmě tzv. firemní kultura, tak se raději předem informujte.
Ženy
Držte se elegantního a decentního oblečení v neutrálních barvách (černá, bílá, béžová, modrá, šedá), a pokud na pohovor zvolíte sukni, nezapomeňte na silonky v tělové nebo tmavé barvě! Mezi vhodnou obuv patří lodičky se zavřenou špičkou nebo třeba baleríny. Vlasy by měly být čisté a upravené, líčení jemné a nenápadné. Dbejte i na správnou úpravu nehtů – na pohovor se hodí decentní (např. francouzská) manikúra.
Muži
Na pohovor se hodí jednobarevný oblek, jednobarevná košile a jednobarevná kravata. Oblek by vám měl dokonale sedět, určitě byste v něm neměl „plavat“. Zvolte vhodnou a kvalitní obuv (např. kožené boty), vysoké ponožky a pásek. Vlasy by měly být upravené a nepřerostlé, tvář dohladka oholená, případně zastřižené vousy.
Těsně před pohovorem
- buďte dochvilní, raději se na místo dostavte o 5 minut dříve
- vypněte si vyzvánění na mobilu
- v deskách byste měli mít připravenou kopii životopisu, doklady o vzdělání (maturitní vysvědčení, výuční list), doklady o absolvování kurzů, certifikáty, doklady o předchozím zaměstnání, zápisník a propisku
- zkuste se uvolnit a ovládat svou nervozitu
- připravte si otázky, na které byste se rádi zeptali
Během pohovoru
Při vstupu do místnosti všechny nahlas pozdravte, pozor, ruku byste neměli podávat první. Posadíme se až na vyzvání personalisty/zaměstnavatele.
Na otázky, které vám budou kladeny, odpovídejte stručně, jasně a hlavně pravdivě! Nebojte se vyzdvihnout své klady, ale nevymýšlejte si. Mluvte spisovně, držte se tématu a za žádných okolností neskákejte personalistovi do řeči.
Téma mzdy by měl vždy načít personalista! Pokud však v inzerátu mzda uvedena není, a personalista vám ji na pohovoru nesdělí, pak se samozřejmě zeptat můžete. Není však vhodné tuto otázku pokládat hned jako první.
V závěru pohovoru pravděpodobně dostanete prostor pro své otázky. Tyto otázky je vhodné si připravit ještě doma. Vhodně zvolenými dotazy tak můžete projevit svůj zájem o danou pozici.
Dejte si pozor také na neverbální komunikaci – dívejte se personalistovi do očí, snažte se sedět v klidu a usmívejte se.
Při loučení nezapomeňte poděkovat personalistovi za jeho čas.
Nejčastěji kladené otázky na pracovním pohovoru
„Proč chcete pracovat právě v naší firmě?“
„Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“
„Řekněte nám něco o sobě.“
„Co můžete naší firmě nabídnout?“
„Proč bychom měli vybrat právě vás?“
„Jaké si představujete finanční ohodnocení?“
„Kdy můžete nastoupit?“
„Co víte o naší firmě?“
„Kde se vidíte za 5 let?“
Po pohovoru
Po pracovním pohovoru je slušné zaslat potenciálnímu zaměstnavateli krátký e-mail, ve kterém mu můžete ještě jednou poděkovat za jeho čas.
Na konečné rozhodnutí trpělivě vyčkejte. Pokud však od pohovoru uběhla již delší doba, a stále jste nedostali odpověď, můžete danou firmu slušně urgovat a na odpověď se ji zeptat.